Results 1 to 19 of 19

Thread: coke and pepsi....what a bargain

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    WHen I was in college, my final year, 1978, I was in charge of purchasing refreshments for a fraternity event. I got 2 liter coke on sale for a dollar and was proud of the great buy and the money savings.

    As I walked down the aisle of my local supermarket in 2018........40 years later.....I am able to purchase on sale either 2 liter coke or pepsi on most weeks for 1 dollar

    can anyone think of any other food item that has stayed the same price over the last 40 years??

    Yes we all know technology gets cheaper over time. But I am talking about groceries

  2. #2
    Original Founder
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    15,611
    Are you sure you paid $1 in 1978? I remember 49-cents or less as the shelf price with specials as low as 19-cents for two liter bottles.
    Alan Mendelson
    www.AlanBestBuys.com
    "(Alan) simply can't get past a die having six sides." -- Michael Shackleford May 12, 2015
    "And that particular day that you are obsessing on ($8800 loss) happens to be my best day of the year." -- kewlj January 12, 2018

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    nope it was a dollar on sale, and I bought 30 bottles ....and one of the alumi who was like 50 years old patted me on the back for getting the good price.

    You could get off brand walmart soda for 59 or 69 cents cents for 2 liters though at the time

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    January 6, 1970 (p. 3)
    [1972] Daily Record, Pepsi, .69/six-pack 12 oz cans
    [1974] Daily Record, Pepsi Cola, .88/6 12oz cans
    [1982] Daily Record, Coke, .99/1 litre bottle
    [1985] Daily Record, Pepsi, .89/2 litre bottle
    [1992] Daily Record, Coke, 6.98/two 12-packs 12 oz cans
    [1994] Daily Record, Coca Cola, 3.99/two "12" packs
    [1995] Daily Record, Coca Cola, .59-.99/2 litre bottle
    [2002] Daily Record, Coca Cola .99/2 litre bottle
    [2005] Daily Record, Coca Cola, 1.09/2 litre bottle
    [2009] Daily Record, Coca Cola, 3.99/8-pack; 16 oz bottles
    [2011] Daily Record, Coca Cola, 1.89/67.6 oz bottle
    [2012] Foodtown, Cedar Knolls, NJ, 1.89/67.6 oz bottle
    [2013] Foodtown, Cedar Knolls, NJ, 1.99/2 litre bottle
    [2014] Acme, Randolph NJ, 1.79/67.6 oz bottle


    as u can see 1982(the closest to my 1978 story) coke was a buck for a liter. Prices fluctuate, and maybe sales would have it go down to 80 cents....but still its generally the same price as 40 years ago. Can you say that about bread, eggs, sugar, meats, veggies

    I dont think they sold it for 19 cents in 1982

    the above is based on advertisements in the "daily record" paper in morristown NJ.....its not scientific and there may be super sales...but it gives you an idea
    Last edited by LarryS; 01-12-2018 at 10:52 AM.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,210
    Quote Originally Posted by LarryS View Post
    the above is based on advertisements in the "daily record" paper in morristown NJ.....
    Quote Originally Posted by LarryS View Post
    As I walked down the aisle of my local supermarket in 2018........
    Did you shop in this area in 2018 ?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    I shopped in NJ where the survey was taken till I was 42,,,and shopped in california and nevada over the last 20 years. Ca is more expensive than NJ....and I paid a dollar for coke here this week which isnt odd. Either pepsi or coke are on sale a couple times a month for a dollar.

    there is really nothing to debate. Look at your grocery store, see if you can get a 2 liter bottle of a major brand of any soda for 1 dollar and think how many years back you have been able to do that while milk eggs bread, tuna, have gone up...doubled or trippled. over that time.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,210
    Quote Originally Posted by LarryS View Post
    there is really nothing to debate.
    Who is debating?

    I can't recall ever having bought a 2L bottle of soda, but if I were to buy that today it would be in or near the Daily Record coverage area.

    The best online deal I could find around here for 2L coke & pepsi is 3 for $5.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    I am probaby like you and most people on this board. If i am at a supermarket..if I want something I buy it. I am not looking to see if I can get it 20 cents cheaper somewhere else.

    But since I do have that reference point of the late 70's in my head....it hit me as I was shopping a couple years ago that the price was the same. I couldnt tell you what a loaf of bread was in the late 70's because I never bought 30 loafs at one time like I did with 2 liter coke.

    Anyway I know sugar has gone up alot, but then high fructose corn syrup has replaced it in most soda. Still I cant think of another food item that has stayed the same price over the last 40 years...or even the last 20 years

  9. #9

  10. #10

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Stumptown
    Posts
    533
    For the opposite, consider tobacco.

    In 1970 I bought Marlboro from a vending machine for a quarter a pack; I quit smoking tobacco when the price increased ten-fold to $2.50.

    Now it's almost tripled from that.
    What, Me Worry?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    and then there is the price going up on consumerables with sizes decreasing at the same time. A 2 liter coke is a set size...2 liters in 1980 is 2 liters in 2018.

    But twinkees are not the weiight they used to be, Ring dings/ding dongs or HO HO.s candy bars, boxes of rice or pasta...or soap powder,etc. Prices that go up isonly half the story when net weight of the item goes down.

    I have no idea if cigarettes are exactly the same as they were 30 years ago as far as the amount if tobacco. Even if tey are short a tiny fraction of tobacco, it saves the companies millions...even a few grains of tobacco.

    but 2 liters is always 2 liters

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Stumptown
    Posts
    533
    Another product whose price seems to hold pretty firm over the years is salt.

    Always been pretty cheap to buy.
    What, Me Worry?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    yes we were so poor at one space of time growing up, that it wasnt uncommon for me to have a bowl of salt for supper after school...rock salt.

    then in the morning my dad would lay me on the windshield of his car naked to defrost it.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    I was looking up the price of salt historically , and came accross the price of a 1972 corvette.....take a guess....you are a car guy.....no peeking.

  16. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    240
    Pop wrecks your kidneys. See the new studies.
    True addicts are incredibly credible.

  17. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    382
    yes my dad beat me so much, i got kidney damage from the kidney shots.

  18. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Stumptown
    Posts
    533
    I'd guess around six to eight grand for a 'vette of that era?
    What, Me Worry?

  19. #19

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •